حسین عباسپور عنوان کرد:

تلاش برای تولید محصولات گلخانه ای در واحد فیروزکوه

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای فیروزکوه و پردیس گفت: درصدد هستیم در نخستین فرصت با توجه به زمین خوبی که در واحد فیروزکوه داریم، طی یکی دو سال آینده به سمت تولید محصولات گلخانه‌ای پیش برویم.

به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز، حسین عباسپور با موضوع جهش تولید به تشریح بایدها و نبایدهای تحقق شعار سال، نقش دانشگاه و اقدامات دانشگاه‌ آزاد اسلامی واحدهای فیروزکوه و پردیس به‌عنوان زیرمجموعه مدیریتی خود در سال جهش تولید پرداخت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای فیروزکوه و پردیس با اشاره به این که امسال بیش از هر زمان دیگری باید به مسئله تولید توجه داشته باشیم، خاطر نشان کرد: در اینصورت مشکلات عدیده‌ای که دامنگیر جامعه شده، رفع خواهد شد؛ چراکه قشر تحصیلکرده در جامعه کم نداریم؛ دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب و یادگار امام خمینی(ره) است؛ زمان آغاز به کار این دانشگاه واقعاً مشکل نیروی انسانی و ارز در کشور وجود داشت، اما دانشگاه آزاد اسلامی موفق شد نیروی انسانی بسیار ماهر و زبردست تربیت کند و اکنون نیروی تخصصی و ماهر که نقش اصلی را برای تحقق تولید بازی می‌کند، داریم.

دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور از لحاظ زیرساخت‌ها و امکانات غنی است

وی هم چنین افزود: برای اینکه نیروی انسانی وارد بازار کار شود، ابتدا باید دست واسطه‌گرها و وارداتی که به‌صورت بی‌رویه به کشور انجام شده و تولید را با شکست مواجه کرده، قطع شود؛ باید در وهله نخست واردات را کاهش داده و به حداقل ممکن برسانیم تا بتوانیم با توجه به نیروی انسانی ماهر به سمت تولید و احداث زیرساخت‌های لازم برویم.

حسین عباسپور با اشاره به این که مواد اولیه و نیروی انسانی در کشور داریم، اذعان داشت: با اتکای به آنان می‌توانیم به سمت تولید انبوه برویم؛ در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی  باید به سمت تولید محصولات مورد نیاز جامعه برود تا نه‌تنها مایحتاج خود را تولید کنیم، بلکه در مرحله بعد به سمت صادرات این محصولات نیز پیش برویم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس و فیروزکوه با تاکید بر این که دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور از لحاظ زیرساخت‌ها و امکانات غنی است، بیان داشت: علاوه بر آن، آب و ساختمان‌های بسیار زیادی داریم و حتی زمانی تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به‌شدت افزایش یافت؛ اما اکنون که دانشجو کاهش یافته، می‌توانیم از تجهیزات و امکانات در راستای تولید استفاده کنیم.

تولید محصولات گلخانه ای در واحد فیروزکوه

عباسپور ادامه داد: به‌عنوان مثال اکنون تعداد دانشجویان واحدهای فیروزکوه و پردیس در حوزه کشاورزی کاهش پیدا کرده و از سوی دیگر اعضای هیئت‌علمی متخصص در زمینه کشاورزی داریم و می‌توانیم با استفاده از امکانات موجود و هیئت‌علمی به سمت تولید محصولات گلخانه‌ای و کشت هیدروپونیک رفته و میزان تولید در این حوزه را بالا ببریم؛ مثال دیگری می‌زنم، میزان محصول تولیدی در کشاورزی سنتی با وجود مصرف آب و هزینه‌های بالا، بسیار کم است و می‌توانیم با استفاده از متخصصان خود به سمت تولید کشت هیدروپونیک و گلخانه‌ای رفته و میزان محصولات خود را تا حد زیادی افزایش دهیم و از هدررفت آب با توجه به شرایط خشکسالی در کشور نیز جلوگیری کنیم.

وی اظهار داشت: با این روش می‌‌توانیم با حداقل آب، حداکثر تولید را داشته باشیم و از نظر تولید محصولات کشاورزی به خودکفایی رسیده و شاهد قیمت‌های متغیر در محصولات کشاورزی نباشیم؛ درصدد هستیم در نخستین فرصت با توجه به زمین خوبی که در واحد فیروزکوه داریم، طی یکی دو سال آینده به سمت تولید محصولات گلخانه‌ای پیش برویم.

شناسایی دانشجویان نخبه واحدهای فیروزکوه و پردیس

رئیس این واحد دانشگاهی با اشاره به این که دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس از نظر موقعیتی در مجاورت پارک علم و فناوری قرار گرفته، تاکید کرد: با توجه به تأکید دکتر طهرانچی مقررشده واحد پردیس به واحد فناور تبدیل شود؛ طی دو سال اخیر با تأکید دکتر طهرانچی ارتباط خوبی میان واحد پردیس و پارک علم و فناوری شکل گرفت و در وهله نخست از متخصصان و شرکت‌های متعدد پارک برای تدریس دانشجویان استفاده کردیم؛ وقتی متخصصان و کارآفرینان پارک علم و فناوری کار تدریس را برای دانشجویان واحد پردیس آغاز کرده و ادامه دادند، نخبه‌های این واحد دانشگاهی شناسایی و دانشجویان نخبه‌تر همزمان در شرکت‌های مختلف پارک علم و فناوری نیز مشغول به کار شدند.

حسین عباسپور بیان کرد: همچنین مقرر شده دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی در شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری مشغول به کار شوند. در یکی دو سال گذشته نیز حدود ۱۰۰ فارغ‌التحصیل واحد پردیس در شرکت‌های مختلف مستقر در پارک علم و فناوری آغاز به کار کرده‌اند؛ علاوه بر این با پارک علم و فناوری و شرکت‌های موجود در آن تعاملات خوبی داشته‌ و طرح‌های مشترکی را برای هم تعریف کرده‌ایم و دانشگاه آزاد اسلامی پردیس تا حدودی توانسته مشکلات موجود در پارک‌های علم و فناوری را مرتفع کند. 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا