سید احمد رسولی نژاد:

رئیس مجلس نماینده تر از نمایندگان دیگر نیست/شیوه ریاست لاریجانی در مجلس منسوخ شود

منتخب مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس یازدهم دلایل تنزل جایگاه مجلس را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز به نقل از تسنیم، سید احمد رسولی نژاد منتخب مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در چند سال گذشته مجلس از جایگاه خود تنزل کرده است، گفت: رفتار و اقدامات رئیس مجلس در مجالس هشتم، نهم و دهم ، ساختار مجلس و همچنین عملکرد برخی از نمایندگان باعث تنزل جایگاه مجلس شده است.

وی با بیان اینکه تصویب قوانین و نظارت بر حسن اجرای مصوبات ۲ وظیفه اصلی پارلمان است، افزود: بخش عمده ای از وقت مجلس دهم صرف تصویب لوایح دولت گذشت که عمده این مصوبات، کارساز و تاثیر گذار بر زندگی مردم به ویژه حوزه اقتصادی، نبودند،در بخش نظارتی نیز مجلس در این چند سال اخیر بسیار ضعیف عمل کرده که این عوامل نیز در تنزل جایگاه قوه مقننه موثر بوده است.

منتخب مردم دماوند در مجلس یادآور شد: در مجلس دهم شاهد این بودیم که رأی به ابقای یک وزیر در جلسه استیضاحش بیشتر از آرای جلسه رأی اعتمادش بود همچنین شاهد پس گرفتن امضا های استیضاح برخی از وزرا به ازای گرفتن امتیاز بودیم که همه اینها باعث کاهش اعتماد مردم به نهاد قانون گذاری می شد.

رسولی نژاد ادامه داد: آیین نامه داخلی مجلس اختیارات گسترده ای به رئیس و معاونین آن داده و اختیارات در اختیار معاونین رئیس به ویژه معاون اجرایی است و کارپردازان و ناظران هیئت رئیسه بی اختیار هستند، برای اینکه مجلس به رأس امور بازگردد و اقتدار مجلس حفظ شود اولا باید روش اداره لاریجانی در دوره های مجلس هشتم، نهم و دهم منسوخ شود و و یک مدیریت انقلابی و جهادی در رأس مجلس قرار بگیرد.

وی در همین راستا ادامه داد: دوما باید اختیارات رئیس قوه مقننه کاهش یابد و رئیس مجلس نتواند به صورت خودسرانه از طرف مجلس تصمیم گیری کند، بلکه به نیابت از کل نمایندگان مجلس تصمیم بگیرد.

منتخب مردم فیروز کوه در مجلس تصریح کرد: رئیس  مجلس نماینده تر از سایر نمایندگان نیست چرا که رئیس مجلس با رأی سایر نمایندگان رئیس قوه مقننه می شود لذا با اصلاح ساختار پارلمان در مجلس یازدهم در صدد کاهش اختیارات رئیس هستیم.

رسولی نژاد بیان داشت: در مجلس یازدهم تلاش خواهیم کرد تا با اصلاح ساختار مجلس و همچنین تصویب قوانین راهگشا که گره ای از مشکلات مردم باز کند و همچنین نظارت بر اجرای دقیق مصوبات، مجلس را به جایگاه اصلی خود بازگرداند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا