مستندنگاری ثبت جهانی راه آهن فیروزکوه کلید خورد

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فیروزکوه اعلام کرد: مستندنگاری و تکمیل پرونده ثبت جهانی چهار ایستگاه راه آهن این شهرستان توسط کارشناسان میراث فرهنگی آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری دیمه نیوز به نقل از ایرنا، ابراهیم اکبری ، رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان فیروزکوه، در خصوص مستندنگاری ثبت جهانی راه آهن فیروزکوه گفت: مستندنگاری و ثبت اطلاعات چهار ایستگاه سیمین‌دشت، گدوک، مهاباد و فیروزکوه سال گذشته توسط نمایندگان یونسکو از این اثر مورد ارزیابی قرار گرفت.

رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان فیروزکوه خاطر نشان کرد: در این مرحله نمایندگان یونسکو به بررسی میدانی و بازدید از ایستگاه ها و تاسیسات جنبی احداثی در زمان احداث این راه آهن پرداختند.

وی با اشاره به اینکه مقدمات مستند نگاری آن از سال گذشته آغاز و اتمام آن نیز مشخص نیست، اذعان داشت: با توجه به شرایط موجود ۲ تا سه سال مستند نگاری آن طول خواهد کشید.

اکبری اضافه کرد: تشکیل، تکمیل و کارشناسی پرونده ثبت جهانی با همکاری وزارت میراث فرهنگی و وزارت راه (حوزه حمل ونقل ریلی و بویژه راه آهن شمال) در حال انجام بوده که در بازدید از کارشناسان یونسکو ماموریت اتمام مراحل مستند نگاری به راه آهن شمال واگذار تا این نهاد از ابتدای تا انتهای مسیر به سوالات پاسخ بدهند.

وی با ابراز امیدواری که در نشست آتی یونسکو در سالهای ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ میلادی این اثر در فهرست آثار تاریخی جهانی یونسکو قرار گیرد، بیان کرد: ثبت این مسیر می‌تواند میراث صنعتی کشور را به خوبی معرفی کند چرا که آثار تاریخی تهران هر کدام قابلیت قرار گیری در فهرست جهانی را دارند.

به گفته ابراهیم اکبری رییس میراث فرهنگی فیروزکوه ثبت این آثار تاریخی می‌تواند زمینه حضور گردشگران خارجی و اختصاص ردیف بودجه‌ای خاص را برای حفاظت بیشتر را فراهم کند.

گفتنی است کاخ گلستان، تنها اثر جهانی استان تهران در فهرست یونسکو است که در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۳ میلادی و ۱۴ شعبان ۱۴۳۴ قمری و در سی‌ و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در کامبوج در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا